Imaginile cu linia acoperișului din spate și aripa spate destul de mare sugerează că va fi o mașină de curse decât un vehicul de stradă. Nu sunt vizibile nici prizele pentru alimentare însă Grupul Volkswagen și-a declarat intenția de a se alinia noilor tendințe, acesta sporind deja investițiile în tehnologia electrică, mai ales după scandalul Dieselgate.
Celelalte mărci ale grupului, Audi sau Porsche, se orientează foarte mult spre tehnologiile electrice, încetându-și investițiile în Campionatul Mondial de Anduranță (WEC), concentrând atenția spre Formula E.
De asemenea Volkswagen s-a retras din Campionatul Mondial de Raliuri (WRC) la sfârșitul anului trecut.
Sebastian Vettel a luat pulsul primei zile la Ferrari sâmbătă dimineaţa conducând un F2012 pe pista de teste de la Fiorano. Vezi ce avea scris pe cască!
Cu Marele Circ sărbătorind duminică în Shanghai al 1000-lea Grand Prix de la începuturile competiției, Lewis Hamilton și coechipierul Valtteri Bottas au adus Mercedes a treia dublă din tot atâtea curse în startul sezonului 2019. Într-o zi în care Ferrari nu au avut niciun răspuns pe măsură pentru Săgețile Argintii, Sebastian Vettel a completat podiumul pe al treilea loc.
Pilotul Mercedes, Lewis Hamilton, a câștigat duminică Marele Premiu al Belgiei reducând la 7 puncte distanța care îl separă în clasamentul general de Sebastian Vettel, care a terminat cursa pe locul al doilea. Australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull a încheiat ultimul pe podium.